آگهي   
   صفحه اول  |  راهنماي نشريات عضو  |  جستجوی نشريات  |  جستجوی مطالب  |  آگهی در سايت  |  تماس با سايت  |  راهنما 
   شناسه رمز     رمز خود را فراموش کرده ايد؟
       جستجو:
جستجوي پيشرفته در شناسنامه نشريات در مطالب مجلات در مطالب روزنامه ها
 
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره های گذشته
جستجوی مطالب
سايت اختصاصی
تماس با نشريه
شماره جديد
معرفی يک مجله
ماهنامه صنعت كفش
متن مطالب شماره 128، مرداد 1387را در magiran بخوانيد.


آگهی


 
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 1176 10/5/85 > صفحه 5 (هفت و نيم) > متن
 
 


نگاهي به رمان صيد قزل آلا در امريكا، نوشته ريچارد براتيگان ؛با براتيگان در صيد قزل آلا


نويسنده: ترانه جوانبخت


    منبع : وبلاگ جن و پري
    صيد قزل آلا در امريكا نوشته ريچارد براتيگان يك رمان پست مدرن است . براتيگان در اين اثر كه شاهكار او محسوب مي شود نگارش داستان را تكه تكه پيش برده است كه هر تكه را مي توان به عنوان بخشي جدا در نظرگرفت و به اين دليل ظاهر اين رمان شبيه مجموعه داستان كوتاه است و داستان ها را مي توان مستقل از همديگر و بدون در نظر گرفتن ترتيب آنها خواند. نشانه هايي از قبيل داشتن يك فرزند خردسال و مسافرت با شريك زندگي كه در بخش هاي مختلف كتاب آمده سبب مي شود براحتي نتيجه گرفت كه راوي در بخش هاي مختلف داستان يك نفر است . ضمنا نقل تكرار شده داستان درباره فردي با نام كوتوله صيد قزل آلا در امريكا كه به گفته راوي يك الكلي آس و پاس است را مي توان به عنوان رد پاي راوي يكسان در همه داستان ها در نظر گرفت . با در نظر گرفتن كل رمان از راوي داستان كه صيد قزل آلا را در مكان ها و زمان هاي مختلف نقل مي كند و حوادث مختلفي برايش پيش مي آيد داستان را بهتر در ذهن خواننده جا مي اندازد.
    رمان از زبان اول شخص است . راوي نحوه صيد قزل آلا در امريكا را با وصف مكان هاي مختلف ماهيگيري و نيز نشان دادن فرهنگ آن و ذهنيتي كه امريكايي ها درباره آن دارند نشان مي دهد. نهرهاي مختلفي كه اسم آنها در كتاب آمده همراه با تخيل نويسنده در توصيف طبيعت كنار آنها فضايي زيبا به داستان داده است .
    نثر شاعرگونه براتيگان نثري زيباست . او در قسمت هاي مختلف رمان از تشبيهات جذابي استفاده كرده است . در برخي قسمت هاي رمان اسامي تبهكاران آمده كه نشان مي دهد براتيگان به اين قشر از جامعه امريكا توجهي ويژه دارد. براتيگان ماهي قزل آلا را به دليل جست وخيز و پرش هايي كه از آب مي كند به تبهكاران امريكايي تشبيه كرده كه روحي نا آرام دارند و در جامعه مرتكب جنايت مي شوند.
    از ديگر تشبيهاتي كه در رمان به چشم مي خورد تشبيه مه به گاز در اتاق گاز است كه مجرمان امريكايي به مجازات مي رسند. نويسنده پس از اين تشبيه متن داستان را رها مي كند و به ذهنيت راوي درباره مجازات تبهكاران در اتاق گاز مي پردازد. از ديگر تشبيهاتي كه در رمان ديده مي شود درباره يك قزل آلاي گوژپشت است .
    راوي حكايت مي كند كه قزل آلا هنگام صيد شدن به قورباغه شباهت داشت چون او در هنگام صيد كردن آن هنوز بدرستي متوجه شكستگي پشت ماهي نشده است . وقتي صيد ماهي به پايان مي رسد با ديدن درست تر آن راوي پي مي برد كه قزل آلا گوژپشت است .زمان اتفاق حوادث در اين رمان از بخشي به بخش ديگر با هم فرق مي كند و راوي از يك قسمت رمان به قسمت ديگر آن اين زمان را تغيير مي دهد بدون آنكه به ترتيب زماني حوادث داستان اشاره يي كند.
    وي با توصيف اشيا خواننده را به خواندن حوادث داستان برمي انگيزد و مي توان گفت كه اشيا در داستان بيشتر ازآدمها اهميت دارند چرا كه براتيگان وصف چنداني از آدمهاي داستان نمي كند.
    اگر چه صيد قزل آلا موضوع اصلي رمان است اما براتيگان در ضمن نشان دادن نحوه ماهيگيري در رودهاي امريكا به نشان دادن نوع زندگي و ذهنيت مردم امريكا نيز توجه دارد.
    براتيگان نويسنده يي است كه با نقش دادن به شخصيت هاي داستانش آنطور كه همه چيز طبيعي به نظر مي رسد ماندگار شده است .
    
    
    دفعات مطالعه اين مطلب: 77 بار
 

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به دوستان
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

آگهی
آفتاب يزد
اعتماد
اعتماد ملي
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
كيهان
ساير روزنامه ها را در سايت های اختصاصی شان مطالعه نماييد.
 جستجوی متن روزنامه های عضو

متن 7 روزنامه سراسری عضو سايت را جستجو کنيد!
            جستجوي پيشرفته
سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1387-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.

توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.
 
پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021